Co powinno nas zaniepokoić podczas jazdy?

Jazda samochodem powinna być płynna, bezpieczna, samochód powinien pracować cicho, bez problemu przyspieszać i hamować. Czasem jednak tak się nie dzieje. Nasze auto odmawia posłuszeństwa, a jazda staje się utrudniona. Przeszkadzać nam mogą drobiazgi, które nie mają większego wpływu na jazdę, czasem jednak nawet zwykłe stukanie może sugerować, że z naszym autem dzieje się coś niedobrego. Jak to wykryć? Na co zwrócić uwagę?

Najczęstsze przyczyny usterek w samochodzie

mechanika pojazdowaZdecydowanie wszelkie drgania auta podczas jazdy, szczególnie tej szybkiej, powinny nas zaniepokoić. Wibracje najczęściej ,,pochodzą” od opon, które nie są dobrze wyważone czy ich geometria jest zachwiana. Wtedy samochód jest nieprawidłowo osadzony na oponach, jedna strona przeważa drugą. Im wyższa prędkość tym silniej odczuwane są wstrząsy. Takie nieprawidłowości będą też odczuwane podczas manewrów np. skręcania na drodze. Wtedy samochód może zostać znoszony na jedną stronę, co jest niebezpieczne w szczególności na jezdni oblodzonej lub mokrej. Stukanie w samochodzie często jest skutkiem tego, że coś przyczepiło się do podwozia lub do błotnika/felgi. Podczas jazdy się obija i stąd hałasowanie. Czasem też coś się lekko poluzuje, ale jeśli stukanie ustaje to nie ma się czym przejmować. Niebezpiecznie robi się wtedy, kiedy stukanie zaczyna się już przy ruszaniu. To znaczy, ze jakaś część samochodu może być słabo przymocowana.

mechanika pojazdowaStukanie można tez usłyszeć wtedy, kiedy klocki hamulcowe są tak płaskie, że blaszka antystukowa się obija o tarczę. Wtedy jak najszybciej trzeba wymienić klocki, ponieważ bez nich droga hamowania znacząco się wydłuża, a jazda nawet po mieście jest niebezpieczna. Zakład w którym naprawiana jest mechanika pojazdowa Rzeszów powinien zostać przez nas odwiedzony, kiedy samochód nagle traci moc podczas przyspieszania. To zagrożenie podczas wyprzedzania. Może sugerować problemy z ładowaniem, alternatorem, silnikiem. Wtedy jedynie fachowy elektryk samochodowy jest w stanie naprawić nasz samochód. Czasem przeszkadzać podczas jazdy może metaliczny dźwięk dochodzący spod maski. Może on świadczyć o problemach z chłodnicą. Jeśli włącza się klimatyzację a dźwięk staje się głośniejszy to mechanik pojazdowy musi sprawdzić co i jak.

Bardzo prawdopodobne jest to, że winna jest pompa cieczy chłodzącej. Jeśli chłodnica nie działa to auto będzie się przegrzewało i w końcu stanie na drodze, a nawet może się zapalić! Nigdy nie można lekceważyć problemów z samochodem. Im szybciej oddamy go do naprawy tym szybciej będziemy jeździć sprawnym autem.