Dobra szkoła, dobre umiejętności

Zdanie egzaminu na prawo jazdy to dopiero początek. Dopiero samodzielnie poruszanie się po drodze weryfikuje zdobytą wiedzę. Czego unikać? Na co zwracać uwagę? Jak reagować? Kiedy pierwsza raz idziemy na kurs, wydaje się nam, że wszystko jest takie proste i logiczne.

Wybór dobrej szkoły jazdy

Nauka jazdy samochodemMiejsce poruszania, jakim jest droga, nie przypomina jednak sielanki z wykładów. Kurs jazdy przygotuje nas na sytuacje różnego rodzaju: pozwoli zachować odpowiednie odstępy na przestrzeni parkingowej, czy zachować czujność przy znaku STOP. Co jeśli warunki w rzeczywistości okażą się zaskakująco inne, niż te omawiane na wykładach? Klasyczną sytuacją, która nierzadko jest omawiana podczas szkoleń, to umiejscowienie znaków drogowych. Zdarza się, że tak bardzo zlewają się z otoczeniem, że przy zachowanych warunkach jazdy nie uda się ich spostrzec na czas. Szkoła jazdy nierzadko mówi o takich sytuacjach. Najważniejsze jest zachowanie czujności i stała obserwacja. Wykładowcy często odnoszą się do nabywania nawyków na drodze. Mówią też, że niewskazane jest kierowaniem samochodem „na pamięć”. Chociażby remonty dróg, czy działania służb związane z konserwacją oświetlenia mogą wprowadzić w zakłopotanie.

Nauka jazdy samochodemWarto też pamiętać o terminowych kontrolach technicznych pojazdu, którym się poruszamy. Niesprawne auta mogą doprowadzić do tak niepożądanych sytuacji jak awaria lub wypadek. Jak unikać takich zdarzeń? Profesjonaliści zwracają uwagę na działania profilaktyczne. Częstym przykładem jest, by przed wyruszeniem w dłuższą trasą sprawdzić, czy nasze auto jest sprawne. Jeśli nie posiadamy odpowiedniej wiedzy, warto udać się do specjalisty. Kolejną metodą jest, by jak najprędzej rozwiązywać kłopoty techniczne w momencie, kiedy je zauważymy. Nie zaleca się ignorowania nawet drobiazgów. Mechanicy często mówią o sytuacjach, kiedy zrozpaczeni kierowcy przyjeżdżają do nich załadowanymi autami, twierdząc, że nie są w stanie poprawnie jechać pojazdem. Odpowiednie zorganizowane czynności przed trasą, nie tylko chronią kierowców. Liczne, przeprowadzone badania w Europie ukazują na co zwrócić szczególną uwagę. Przede wszystkim, trzeba pamiętać o środkach bezpieczeństwa. Należy być czujnym nie tylko w sprawie zapiętych pasów, ale przede wszystkim o warunkach jazdy. Niekorzystna pogoda sprzyja rozwojom kolizji, a niepotrzebna brawura prowadzić może do niebezpiecznych sytuacji. Policjanci apelują także do zachowania odpowiednich odległości między pojazdami i zachowaniu poprawnej dynamiki jazdy. Warto też dodać, że należy być niezwykle czujnym podczas wykonywania pewnych manewrów, chociażby wyprzedzania.

Bezpieczna i świadoma jazda nie jest prosta. Trzeba zachować należytą czujność i troskę nie tylko o nas lub naszych pasażerów, ale również na inne osoby uczestniczące w ruchu drogowym.