skup samochodów

Jak funkcjonuje skup używanych samochodów?

W sytuacjach, kiedy po dużej kolizji bądź ze względu na wiek, ktoś zamierza pozbyć się swojego samochodu, często napotyka ogromny problem. Aby móc całkowicie wyrejestrować pojazd, jedyną opcją jest oddanie auta do stacji demontażu, gdzie wystawiony zostanie odpowiedni dokument. Jednak coraz częściej znacznie lepiej jest udać się do miejsca, gdzie skupują samochody i rozbierają je na części pierwsze. Jest to korzyść zarówno dla właściciela, jak i osoby kupującej. Jak więc można legalnie skorzystać z usług skupu?

Zalety skorzystania ze skupu samochodów

samochód używanyPierwszym krokiem, jaki powinien wykonać aktualny właściciel pojazdu, jest znalezienie miejsca w swojej okolicy, gdzie oferują taką usługę. Najlepiej dokładnie sprawdzić opinie oraz przede wszystkim czy działalność jest prowadzona legalnie. Jeśli tak, podczas sprzedaży auta powinien zostać wystawiony niezbędny papier, informujący o zbyciu samochodu w takim miejscu. Teraz skup samochodów używanych staje się coraz popularniejszy, dlatego można na nim znacznie więcej zarobić, niż na złomowaniu. Osoby prowadzące takie skupy chętnie podejmują się pełnego demontażu osprzętu oraz karoserii, którą mogą później sprzedać swoim klientom. Rynek części używanych dynamicznie się rozwija, ponieważ zakup nowych może znacznie przewyższać wartość pojazdu, zwłaszcza tego kilkunastoletniego. Powinni to wziąć pod uwagę właściciele pojazdu, podczas negocjacji ceny odkupu.

skup samochodówNie dość, że będą mieli dość spory problem z głowy, bowiem nawet uszkodzony samochód musi posiadać ubezpieczenie OC, to jeszcze zarobią na tym nawet kilkaset złotych. Pozwoli im to zainwestować w zakup czegoś nowego, a może w przyszłości sami udadzą się po części do takiego skupu. Po podpisaniu umowy sprzedaży auta wystarczy poinformować o tym ubezpieczyciela. W tym przypadku zazwyczaj nie trzeba zajmować się wyrejestrowaniem auta, bowiem zostało ono zakupione na podstawie umowy kupna-sprzedaży. Dalszy obowiązek opłat składek OC leży po stronie osoby kupującej, czyli w tym przypadku skupu samochodów. Legalne pozbycie się pojazdu nie jest więc skomplikowanym procesem, który wymaga od właściciela mnóstwa dokumentacji. Wręcz przeciwnie, wystarczy jedynie podpisana umowa oraz przekazanie dowodu rejestracyjnego i karty pojazdu nowemu właścicielowi.

Jedyną różnicą między tradycyjną sprzedażą a skorzystaniem z usług skupu samochodów jest to, że nie trzeba martwić się o stan techniczny. Auto prawdopodobnie nigdy nie wyjedzie już na ulice, a dobre części, jakie w nim pozostały, poratują innych kierowców w potrzebie.