Jak konserwować lakier samochodowy?

Lakier samochodowy traci swój piękny wygląd wraz z upływem czasu. Nagle możemy zauważyć, że karoseria nie ma takiego połysku, który obecny był wówczas, gdy dopiero kupiliśmy auto z salonu. W dodatku kolor blaknie, a na karoserii mogą pojawić się rysy. Konieczna jest więc konserwacja lakieru samochodowego, którą każdy właściciel pojazdu może przeprowadzić samodzielnie. Dzięki temu można pozbyć się wszelkiego rodzaju rys bez konieczności udania się do lakiernika.

Pielęgnowanie karoserii pojazdu

konserwacja lakieru samochodowegoW pierwszym kroku, jeśli zależy nam na tym, aby konserwacja lakieru samochodowego była skuteczna, należy pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń z karoserii. Zabrudzeń pozbędziemy się na myjni, będzie to najszybsze rozwiązanie. Na całkowicie czystej karoserii w naturalnym świetle dobrze będzie widać wszelkie defekty, bez problemu zbadamy więc też głębokość takich rys. Tutaj dobrze sprawdza się kontrola wizualna, która pozwoli stwierdzić, czy rysa jest jedynie powierzchniowa, czy też nie. Gdy wnętrze rysy posiada metaliczny refleks, wówczas świadczy to o głębokości defektu. W przypadku, gdy rysa jest w kolorze lakieru, wówczas nie sięgnęła ona zbyt głęboko. Przygotujmy się odpowiednio do konserwacji, przebierając się w ubranie robocze, ważne są przede wszystkim rękawiczki, gdyż będziemy stosować wiele różnego rodzaju środków. Najszybciej pozbędziemy się minimalnych powierzchniowych otarć.

konserwacja lakieru samochodowegoWystarczy je przetrzeć za pomocą spirytusu salicylowego, który rozpuści wierzchnią warstwę lakieru. Nierówności pozbędziemy się, stosując pastę polerską. Oczywiście należy dobrać jej odpowiednią ziarnistość, trzeba też posiadać właściwą szmatkę lub gąbkę, która pozwoli na szybkie i sprawne przeprowadzenie prac. W ofertach producentów znajduje się szeroki wybór past polerskich do konserwowania lakieru, ale też mleczek – oba środki mają między innymi właściwości antykorozyjne, dlatego bardzo dobrze sprawdzają się do karoserii. Należy jednak pamiętać o tym, aby stosować je na całkowicie suchą powierzchnię. W przypadku głębszych zarysować, konieczne może być skorzystanie z lakieru samochodowego, na rysę wówczas nakładamy odrobinę farby, a po wyschnięciu znów stosujemy pastę polerską i wyrównujemy warstwę farby.

Na zakończenie możemy zastosować także specjalny wosk kolorujący, a następnie całość przecieramy za pomocą zwykłej ściereczki. Najgorzej poradzić sobie z zadrapaniami do samej blachy, tutaj konieczny będzie pistolet do nakładania lakieru, więc jeśli go nie posiadamy, lepiej oddać pojazd do sprawdzonego, polecanego przez innych kierowców lakiernika, który wykona konserwację lakieru samochodowego szybko i sprawnie.