wymiana oleju

Jak przebiega wymiana oleju w pojeździe?

Wymiana oleju może odbywać się na dwa sposoby – statycznie oraz dynamicznie. Czym one różnią się między sobą? Warto wiedzieć, jak przebiega każda z nich. Jeśli chodzi o statyczną wymianę oleju, tutaj po prostu wykorzystujemy korek spustowy, którym spuszczamy olej ze skrzyni. W niektórych mechanizmach może się zdarzyć, że nie będziemy mieli korka spustowego, dlatego w takich sytuacjach spuszcza się olej przez miskę olejową.

Wymiana oleju jest ważna

wymiana oleju Wystarczy zdjąć filtr oleju i po pewnym czasie olej powinien zacząć wyciekać samoistnie. My tylko czekamy, aż zleci go jak najwięcej. Ta metoda nie jest do końca skuteczna, ponieważ pozwala na pozbycie się jedynie około 40-60% starego oleju, natomiast jeśli zależy nam na całkowitej wymianie starego oleju na nowy, to tutaj możemy poczuć się odrobinę zawiedzeni. Tak naprawdę jeśli wówczas dolejemy nowego oleju, to stary się z nim zmiesza i w efekcie wcale praca nie poprawi się bardzo dobrze, a jedynie częściowo właściwości będą lepsze, a na pewno zależy nam na czymś więcej. Jeśli interesuje nas profesjonalna wymiana oleju – Kielce są miejscowością, w którą w każdym warsztacie samochodowym możliwa jest realizacja tej usługi i to w przystępnej cenie. Dlatego kieleccy kierowcy mogą czuć się zadowoleni, ponieważ nie muszą tracić wielu pieniędzy przy każdorazowej wymianie oleju.

wymiana oleju Ale przyjrzyjmy się jeszcze temu, jak przebiega wspomniana na początku dynamiczna wymiana oleju. Różnica jest taka, że tutaj zostanie wymieniony niemal cały olej, a przecież na tym właśnie nam zależy. Dynamiczna wymiana oleju powinna nastąpić po przeprowadzeniu tej statycznej. Mechanik odkręcić przewód między chłodnicą olejową a skrzynię biegów i w odpowiednim miejscu zainstaluje specjalną miseczkę z kranikiem, z kolei we wlewie oleju umieści urządzenie dozujące olej. Po uruchomieniu silniku samochodu i wypróbowaniu wszystkich położeń dźwigni skrzyni biegów olej z przewodu chłodnicy powinien zacząć wypływać. Wyłączamy silnik, odłączamy wszystkie załączone wcześniej urządzenia i znowu uruchamiamy silnik, aby skontrolować poziom oleju. Jeżeli jest on niewłaściwy, dolewamy go. Słowem podsumowania, jeżeli zależy nam na naprawdę dobrze przeprowadzonej wymianie oleju ze skrzyni biegów, powinniśmy połączyć ze sobą dwa sposoby – statyczną oraz dynamiczną wymianę.

Najlepiej jest to przeprowadzać w warunkach warsztatowych. Kieleccy kierowcy bez problemu znajdą w swoim mieście taki warsztat, który zrealizuje dla nich rzeczoną usługę. I szybko będą mogli cieszyć się w pełni sprawnym autem, bezpiecznym w jeździe.