warsztat samochodowy

Wybierz się na stacje kontroli pojazdów

Korki, zdenerwowani kierowcy, trąbienie, zablokowane skrzyżowania – nikogo to nie dziwi i jest to widok, który można spotkać już nie tylko w wielkich miastach, ale też w tych mniejszych. Dlaczego? Ponieważ pojazdów jest coraz więcej, kiedyś samochodów było o wiele mniej i świadczyły o majątku rodziny, mało osób mogło sobie na nie pozwolić. Aktualnie w rodzinie bardzo często jest nawet kilka pojazdów, więc i na drogach sytuacja się zmieniła.

Odpowiednie dbanie o sprawność samochodu.

naprawa autaZakup samochodu to nie wszystko, to dopiero początek przygody. Każdy, kto zdecyduje się na posiadanie czterech kółek, musi pamiętać o wielu aspektach, które się z tym wiążą. Dbanie o stan techniczny pojazdów jest bardzo ważny. Już same przepisy mówią o konieczności przeprowadzania badania w stacji diagnostycznej przynajmniej raz w roku. Po dokładnej kontroli, jeśli nie wynikną żadne problemy i auto będzie w pełni sprawne, otrzyma się pieczątkę w dowodzie rejestracyjnym, która dopuszcza auto do ruchu. Bez aktualnego przeglądu, pojazd nie ma prawa wyjeżdżać na drogę. Ten przepis ma na celu zapewnić bezpieczeństwo nie tylko kierowcom, ale też innym uczestnikom ruchu. Niesprawne auto może być ogromnym zagrożeniem, a taka kontrola umożliwia znaleźć usterki, które nie zawsze można samemu wychwycić, a które wymagają naprawy. Warto wybrać się na kontrolę z autem, które ma się zamiar zakupić – nie każdy jest mechanikiem i nie zawsze podczas wstępnych oględzin jest się w stanie wszystko sprawdzić i zauważyć. Dlatego stacja kontroli pojazdów Łódź będzie w stanie sprawdzić auto pod wieloma kątami i podać rzeczywisty stan, w jakim znajduję się pojazd.

warsztat samochodowyKiedy powinno udać się na kontrolę? Oczywiście raz w roku, zgodnie z przepisami, ale też po wypadku lub stłuczce – nawet jeśli początkowo może się wydawać, że auto nie zostało poważnie uszkodzone, warto sprawdzić to dokładniej. A także, jeśli z autem dzieje się coś nietypowego (np. mimo skręconej kierownicy pojazd jedzie prosto), co wzbudza w kierowcy wątpliwości i uważa, że stan techniczny mógł się pogorszyć. Często policjanci prowadzą kontrolę stanów technicznych pojazdów – podczas takiej kontroli sprawdzają między innymi zużycie opon, działanie świateł, sygnalizację dźwiękową, a nawet współczynnik przepuszczalności światła w pojazdach, w których szyby zostały przyciemnione. Niejednokrotnie dowody rejestracyjne podczas takiej kontroli zostają zabrane i należy najpierw usunąć usterki, wykonać kontrolę na stacji i wtedy dopiero można odzyskać dowód. Przysparza to jednak problemów, więc warto dbać o prawidłowy stan techniczny auta przez cały czas.

Utrzymanie pojazdu w odpowiednim stanie technicznym, czyli takim, który będzie dopuszczał go do ruchu, jest obowiązkiem każdego kierowcy. Ma to na celu zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom ruchu – niesprawne auto może wyrządzić wiele złego na drodze.