kompresor olejowy

Wybór urządzeń do nowego warsztatu: kompresory

Pneumatyka jest częścią inżynierii mechanicznej, która wyjątkowo szybko się rozwija. Rozwiązania pneumatyczne są wykorzystywane więc w wielu gałęziach przemysłu – między innymi w budownictwie, ale także w przemyśle motoryzacyjnym. Podstawowe wyposażenie każdego warsztatu samochodowego stanowi bowiem sprężarka. Jeżeli więc dopiero otwieramy własny warsztat samochodowy, kompletując sprzęty, warto na pierwszym miejscu postawić właśnie kompresor.

Kompresor olejowy o różnym zasilaniu

kompresor olejowyZ pewnością będziemy zastanawiać się, który z kompresorów proponowanych przez producentów sprawdzi się najlepiej. Oferta jest bowiem naprawdę szeroka – może to być kompresor bezolejowy o zasilaniu akumulatorowym lub sieciowym, ale też kompresor olejowy 200l mechaniczny. Wybierając kompresor, warto zwrócić uwagę na to, czy będzie sprawdzał się w różnorakich zastosowaniach: nie chcemy przecież sprężarki, którą można wykorzystać jedynie do pompowania kół w samochodzie, ale też urządzenia, które sprawdzi się na przykład przy malowaniu i lakierowaniu. Wybór nie będzie prosty, musimy przy nim uwzględnić kilka czynników. Przede wszystkim istotna będzie pojemność kompresora – jeżeli planujemy poważne prace, wówczas zbyt mała pojemność może być problematyczna.

kompresor olejowyTo sprawi, że butla będzie wymagała naprawdę częstego napełniania. Jeżeli wybierzemy sprężarkę o dużej pojemności, musimy pamiętać, że waga urządzenia zdecydowanie wzrośnie – w sytuacji, gdy kompresor ma stanowić urządzenie przenośne, może to być problematyczne, jednak teraz większość producentów oferuje kompresory wyposażone w kółka jezdne, co z pewnością ułatwi transport urządzenia. Oprócz pojemności, zwróćmy uwagę też na maksymalne ciśnienie robocze, które również powinno być dostosowane do tego, jakie prace będziemy wykonywać za pomocą danego kompresora. Istotna jest także wydajność – oczywiste jest, że powinna być jak najwyższa. W ten sposób szybciej będziemy wykonywać wszelkie czynności, co wpłynie na wydajność naszego warsztatu samochodowego. Jeżeli zależy nam na komforcie naszych pracowników, spójrzmy też na to, jakie parametry generowania hałasu charakteryzują dany kompresor.

Zazwyczaj porównuje się hałas wydawany przez sprężarkę do hałasu kosiarki, jednak obecnie, wraz z postępem technologicznym, na rynku pojawiły się takie kompresory, które generują dźwięki akceptowalne dla ludzkiego ucha – nie będą więc miały wpływu na samopoczucie osób obecnych w danym pomieszczeniu. To tylko kilka z czynników, które mają wpływ na wybór kompresora do warsztatu samochodowego – warto zapoznać się ze specyfiką konkretnych modeli sprężarek, aby wybrać najlepsze urządzenie.