olej silnikowy

Wymiana oleju silnikowego – kiedy i jak

Płyny eksploatacyjne mają duży wpływ na bezpieczeństwo użytkowania samochodu, dlatego należy pamiętać o ich regularnej wymianie. Teoretycznie w przypadku oleju silnikowego, wymiana powinna następować co 15 000 przejechanych kilometrów, jednak oczywistością jest, że niektórym właścicielom pojazdów osiągnięcie takiego wyniku zajmie co najmniej kilka lat.

Olej silnikowy dobrze dobrany

olej silnikowyDlatego specjaliści zwracają uwagę na to, że zamiast patrzeć na kilometry, powinniśmy po prostu pamiętać o regularnej wymianie co rok. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że płyny eksploatacyjne zapewnią trwałość poszczególnym podzespołom. Jeżeli chodzi o olej silnikowy, to wpływ na trwałość będzie uzyskana jedynie wtedy, jeżeli zastosujemy odpowiedni produkt do naszego pojazdu. Czasami polecany olej silnikowy nie będzie dobry w naszym przypadku, a lepiej sprawdzi się zupełnie inny. Dobrze więc tę sprawę przemyśleć. O ile w przypadku kupna nowego pojazdu, nie mamy tutaj żadnego problemu, bo wraz z samochodem otrzymujemy całą instrukcję dotyczącą eksploatacji, to w przypadku zakupu samochodu używanego, sprawa nie musi być aż tak prosta. Ratunkiem dla nas może być sprawdzenie, czy olej był wymieniany w serwisie – być może pod maską ktoś umieścił na zawieszce specjalną adnotację dotyczącą wykorzystanego płynu.

olej silnikowyWówczas musimy kupić po prostu identyczny płyn. Jeśli chodzi o samą wymianę – tak jak poprzednik możemy udać się do serwisu samochodowego, gdzie całe zadanie wykonane zostanie za nas w sposób profesjonalny. Jeśli jednak pasjonujemy się motoryzacją i chcemy sami przeprowadzić wymianę, to również jest możliwa opcja. Wystarczy posiadać narzędzia takie jak klucz nasadowy oraz klucz do filtra oleju, nowy filtr oleju (warto przy okazji wymiany płynu, wymienić też stary filtr, na którym osiadło zapewne już dużo zanieczyszczeń). Konieczny będzie również podnośnik, miska na zużyty olej, a także ściereczki lub papierowe ręczniki. Najpierw warto rozgrzać silnik, gdyż to sprawi, że olej wewnątrz stanie się rzadszy, co z kolei wpłynie pozytywnie na możliwość jego usunięcia. Następnie umieszczamy miskę pod korkiem spustowym, który odkręcamy za pomocą klucza nasadowego. Wyciekanie oleju może trochę potrwać – czasami nawet dobre kilkanaście minut. Gdy już zyskamy pewność, że wszystko wyleciało, wówczas pora na odkręcenie filtra oleju.

Oczyszczeniu podlegać będzie gniazdo – warto je też zwilżyć nowym olejem, tak jak robimy to z uszczelką na nowym filtrze. Mocujemy go i zakręcamy korek spustowy. Nowy olej zostaje dostarczony przez wlew. Sprawdzamy poziom płynu po dziesięciu minutach i jeżeli jeszcze go brakuje – dalej uzupełniamy. I ot cały proces wymiany oleju.