Złomowanie pojazdów – co i jak

Czasami zdarzy się, że auto zostanie tak poważnie uszkodzone w wypadku, iż jego naprawa przekroczy jego wartość. Wtedy po prostu nie opłaca się oddawać pojazdu do warsztatu – gdyż za tę cenę możemy zakupić inny samochód. Co jednak zrobić z tym uszkodzonym? Czy ma stać bezwartościowo na parkingu przez długie, długie lata?

Jak przebiega złomowanie pojazdów?

złomowanieTo nienajlepsze rozwiązanie, zwłaszcza że istnieje sposób, dzięki któremu możemy pozbyć się uszkodzonego auta, a przy tym trochę zarobić. To oddanie pojazdu na skup złomu, gdzie ulegnie złomowaniu. Jeśli chodzi o złomowanie aut uszkodzonych – Bydgoszcz jest miastem, w którym tego typu usługi oferuje kilka firm. Konkurencyjność sprawia, że możemy wybrać ofertę, która jest dla nas najbardziej korzystna. Dlaczego – oprócz korzyści finansowych – warto zdecydować się na złomowanie? Przede wszystkim dlatego, że recykling jest dobry dla środowiska. Dzięki temu procesowi możemy odzyskać materiały, które nadają się do ponownego użycia. Ich przetworzenie jest o wiele mniej kosztowne niż wytworzenie nowych części. Jak zatem przebiega cały ten proces, od początku do końca? W pierwszym kroku oczywiście musimy skontaktować się z firmą, która posiada odpowiednie zezwolenia do prowadzeniu recyklingu. Takie firmy (najczęściej są to stacje demontażu pojazdów) muszą mieć upoważnienie marszałka województwa do prowadzenia tego typu działalności.

złomowanieWszystkie inne przedsiębiorstwa, które nie posiadają decyzji władz, nie mogą udzielać takich usług! Warto o tym pamiętać przy wyborze firmy do złomowania auta. Jeżeli już mamy firmę, podajemy jej pracownikowi wszelkie dane niezbędne do tego, aby wyrejestrować auto z obiegu. To oznacza, że musimy przekazać mu dowód rejestracyjny oraz kartę pojazdu, a także polisę OC oraz dowód osobisty do wglądu. Firma demontażu pojazdów przygotuje dokumenty, które pozwolą nam wycofać auto z eksploatacji, co przeprowadzane jest w konkretnym wydziale komunikacji. Dzięki temu możliwe będzie unieważnienie dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu oraz tablic rejestracyjnych. Dokumenty poświadczające przeprowadzenie tego typu działań, wraz z zaświadczeniem mówiącym o demontażu pojazdu, otrzymuje właściciel, który prowadzi resztę działań w wydziale komunikacji.

I na tym kończy się działanie (byłego już) właściciela auta. Jeżeli wyrejestrowanie przebiegło pomyślnie, reszta pracy leży w rękach firmy specjalizującej się w złomowaniu aut. My, jako byli już właściciele, nie musimy już niczym się przejmować, może jedynie kupnem nowego, sprawnego pojazdu.